Studia za granicą

Pozostałe kraje / Wpisy

Street art, kultura żydowska i Królestwo Węgierskie – o Koszycach

Porządkując wiedzę na temat naszych południowych sąsiadów, możemy dojść do wniosku, że dużo wiemy o Czechach, za to o Słowacji niemal nic. A szkoda, bo to również niezwykle ciekawy kraj. W poprzednim wpisie przyjrzeliśmy się warunkom, jakie muszą spełnić kandydaci na studia medyczne  za granicą. Dzisiaj zastanówmy się, co poza nauką mogą nam zaoferować Słowacy.

Słowacja jest krajem dość podobnym do Polski pod względem kultury i języka. Centrum wschodniej części państwa są właśnie omawiane dzisiaj Koszyce, prawie ćwierćmilionowe miasto położone 20 kilometrów od granicy z Węgrami. Historia miasta sięga średniowiecza, później było jednym z najważniejszych ośrodków Królestwa Węgierskiego. Z Koszyc pochodzi również światowej sławy pisarz, Sándor Márai, będący dumą miasta.

Będąc w Koszycach, obowiązkowo należy przejść się po Starym Mieście. Pierwotnie średniowieczny rynek jest bardzo urokliwym miejscem, oferującym zarówno spotkanie z historią, jak i fascynujące życie nocne. Wśród miejsc, które warto odwiedzić, jest Uliczka Rzemiosł, baszta kata czy Dolna Brama, stanowiąca pozostałości murów miejskich z XIII wieku. Dolna Brama jest częścią Podziemnego Muzeum Archeologicznego.

Koszyce były jednym z najważniejszych miast związanych ze społecznością żydowską. Do czasów obecnych zobaczyć można zabytki z tego okresu, między innymi dwie synagogi. Miasto organizuje także doroczny festiwal kultury żydowskiej Mazal Tov.

Mówiąc o festiwalach, należy wspomnieć także o Use the City. Jest to jedna z największych imprez związanych z kulturą uliczną, przyciągająca co roku wielu uczestników.

Miłośnicy nocnego życia i kultury także znajdą w Koszycach coś dla siebie. Oprócz szerokiej oferty klubów warto wymienić Tabačka Kulturfabrik, czyli niezależne centrum kulturalne. Jednym z ciekawszych miejsc jest również Kulturpark, jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych. O tej części Koszyc można pisać długo, nie powinno zatem dziwić, że miasto stało się w 2013 roku Europejską Stolicą Kultury.

Choć Słowacja nie kojarzy się naszym rodakom z ciekawymi terenami, na pewno warto odwiedzić Koszyce i zobaczyć, co mają nam do zaoferowania. To piękne miasto stanowi połączenie zachodnich metropolii ze środkowoeuropejską atmosferą i z całą pewnością jest jednym z ciekawszych miejsc do zwiedzenia w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *